Istorijat

Osnovna škola „Bratstvo-Jedinstvo” u Dugoj Poljani, naseljenom mjestu na teritoriji opštine Sjenica, počela je sa radom 1924. godine.

Na molbu suda opštine Duga Poljana od 9. juna 1921. godine, za otvaranje škole u Dugoj Poljani, Ministarstvo prosvete na prijedlog školskog nadzornika za srez Sjenički, donosi odluku 11. novembra 1923. godine, kojom se otvara osnovna škola u Dugoj Poljani. Škola je zvanično počela sa radom školske 1924/1925. godine. Sadašnja školska zgrada podignuta je 1934. godine a dograđena i proširena 1986.

Škola danas

Škola u Dugoj Poljani sa sadašnjom administrativnom i geografskom podjelom i organizacijom rada osnovana je 31. jula 1962. godine, na sjednici Opštinskog vijeća i vijeća proizvođača u Sjenici odlukom koju je donio Narodni odbor opštine Sjenica br. 01-3429/01. U sastavu matične škole ulazi i pet izdvojenih odjeljenja u selima Kamešnica, Draževiće, Žitniće, Žabren i Šare.

Ova državna škola pripada Zlatiborskom okrugu. Nastava se odvija u dvije smjene na bosanskom jeziku. Strani jezici koji se uče u školi su engleski i njemački jezik. Škola raspolaže dvorištem unutar koga je sportski teren, posjeduje školsku biblioteku kao i e-biblioteku, kabinet za informatiku i računarstvo kao i fiskulturnu salu i 8 učionica. Prostorni i nastavno-obrazovni uslovi za redovne i vannastavne aktivnosti su skromni ali su tokom rekonstrukcije 2017. godine značajno unapređeni. Pored obnove školske zgrade, u periodu od 2017 do 2022. škola kontinuirano radi na obnovi, izgradnji i poboljšanju enterijera i eksterijera zahvaljujući brojnim donacijama ljudi iz lokalne zajednice.

Škola danas prati savremene trendove obrazovanja 21. vijeka i u potpunosti je uvedena digitalizacija u nastavi. Vidljiv je napredak u osavremenjivanju i unapređivanju nastavno-obrazovnog procesa. Škola se može pohvaliti plodnom saradnjom sa svim školama u Opštini Sjenica ali i šire.

Novi naziv škole

Od školske 2022/23. godine promijenjen je naziv “Bratstvo-jedinstvo” i  škola je dobila ime po tragično preminulom i istaknutom doktoru anesteziologu dr Dževadu Ljajiću, inače učeniku naše škole.

Brojno stanje učenika

U školskoj 2022/23. godini školu “Dr Dževad Ljajić” pohađa 227 učenika raspoređenih u 20 odjeljenja. Poslednjih godina postoji tendencija opadanja upisanih učenika u prvi razred, zbog sve češćih uglavnom ekonomskih migracija lokalnog seoskog stanovništva.

instagram: https://www.instagram.com/dr_dzevad_ljajic/